meverone
02 wrzesień 2009 - 21:25
Wstęp

CodeIgniter to prosty framework napisany w języku PHP przez Ricka Ellisa, służący do tworzenia aplikacji internetowych. W CodeIgniterze zaimplementowano takie wzorce jak model MVC, czy Active Record. Więcej na wikipedia.org

KohanaPHP jest frameworkiem napisanym w PHP 5, który używa architektury Model View Controller. Kohana to tzw. fork CodeIgnitera. Start projektu zaczął się od wersji CI 1.5.4 w okolicach czerwca 2007 roku. Niewiele później została wydana wersja 1.0, która stanowiła most pomiędzy CI a Kohaną. Więcej na wikipedia.org

Obsługiwane bazy danych:

CodeIgniter:
Obsługuje: MySQL, MySQLi, PostgreSQL, MSSQL, SQlite, ODBC

KohanaPHP:
Obsługuje: MySQL, MySQLi, PostgreSQL, MSSQL, PDOSQlite

Dokumentacja:

CodeIgniter
Dokumentacja tego frameworka jest bardzo dobrze opisana, a także zawiera przykłady użycia danej biblioteki czy helpera.

KohanaPHP
Natomiast dokumentacja tego frameworka jest nie pełna, niektóre funkcje są nie opisane, bądź są nieaktualne. Ale można to wybaczyć bo KohanaPHP cały czas się rozwija i dokumentacja jest uzupełniana. Dodam, że zawsze można wykorzystać dokumentacje CI :).

Tutoriale / Screencasty:

CodeIgniter
CodeIgniter ma specjalnie stworzoną strone Wiki na której możemy znaleźć tutoriale. Jeśli nam mało to możemy poszukać na forum.

KohanaPHP
Kohana ma także specjalnie poświęconą do tego celów stronę, a także Learning Kohana center - niestety ta strona nie jest aktualizowana od września 2008, ale możemy tam znaleźć wiele ciekawych rzeczy. Jeśli chcemy czegoś więcej zawsze możemy poszukać na forum

MVC

CodeIgniter
Oprócz architektury MVC, CodeIgniter oferuje także library, helpers, plugins, hooks.

KohanaPHP
Oprócz architektury MVC, KohanaPHP oferuje także library, helpers, events, modules, hooks.

Bazy danych i ORM

CodeIgniter
CodeIgniter ma dosyć rozbudowaną klasę do obsługi bazy danych, ale niestety nie ma wbudowanej obsługi ORM. Sama klasa oferuje tylko budowanie zapytań SQL oraz do zarządzania bazą danych.
CodeIgniter posiada, także Active Record który jest jedynie zbiorem do budowania zapytań i nie jest tym samym co Active Record w Railsach.

KohanaPHP
KohanaPHP z kolei oferuje lekki, przydatny ORM.

Podsumowanie
Podsumowując żaden z frameworków nie jest zły. Wszystko zależy od upodobań kodera. Osobiście sam przez dłuższy czas używałem CodeIgniter, ale od niedawna zacząłem używać KohanaPHP, ponieważ w pełni wykorzystuje możliwości PHP 5 oraz jest często aktualizowany czego nie można powiedzieć o CodeIgniter, dodatkowo wspiera utf-8 (czasami CI miał z tym problemy). Jeśli ktoś się martwi brakami w dokumentacji to można bez problemu sobie z tym poradzić wykorzystując dokumentację CI.
griwes
03 wrzesień 2009 - 14:16
Ładny artykuł, mógłbyś jeszcze podać krótkie przykłady użycia tych frameworków, aby można było porównać jeszcze sposób użycia CI i Kohany.
meverone
03 wrzesień 2009 - 15:17
To tematyka przyszłych artykułów / tutoriali.


Podobne tem