claptrap
16 maj 2010 - 22:02
Witam :)

Jako że dziś obejrzałem świetny film o którym napiszę poniżej, to zakładam temat, w którym będziemy pisać o muzycznych filmach jakie obejrzeliście - lub nie ^^

Parę danych:
Tytuł filmu: Cadillac Records
Data premiery: 2008-12-05
Gatunek: Biograficzny, Dramat, Muzyczny
Obsada: Beyoncé Knowles, Adrien Brody, Jeffrey Wright, Columbus Short i inni...
Opis: Film jest zapisem dziejów artystów nagrywających w wytwórni Cadillac Records. Opowiada o przemocy, seksie, różnicach rasowych, rock'n rollu i początkach bluesa na ulicach Chicago w latach 50 i 60 XX wieku. Młody polski imigrant Leonard Chess (Adrien Brody) zatrudnia niezdyscyplinowanego, utalentowanego bluesmana Muddy'ego Watersa (Jeffrey Wright) oraz impulsywnego Małego Waltera (Columbus Short). W 1955 do wytwórni dołącza fenomenalny Chuck Berry (Mos Def), który budzi rock and rolla w sercach słuchaczy. Niedługo po nim, Etta James (Beyoncé Knowles) - kobieta z trudną przeszłością, dołącza do wytwórni Chess. Zafascynowani dźwiękiem dążą do sławy, kariery i szczęścia.

Moje odczucia: Film świetny! Po pierwsze muzyka! Nie mówię już tylko o kawałkach Beyonce ("Blind", "At Last") lecz o całości. Nawet jeżeli ktoś nie lubi blues'a - kawałki go nie znużą. Po drugie historia! Film pokazuje drogę do sławy, przeciwności losu oraz bolesne spadki z samego szczytu. No i jeszcze wieść o tym, że polski (!) imigrant pośrednio przyczynił się do powstania blues'a a tym samym rnb, rock&roll oraz jazz'u sprawia, że poczułem się dumny :) Film pokazuje także, że ten zachwyt np. nad Elvisem Presleyem jest przesadzony - wszystko on i inne gwiazdy jak np. The Beatles - zawdzięczają bohaterom filmu - Etta James, Leonard Chess, Muddy Waters i inni. Po trzecie gra aktorów! Wiadomo, że Adrien Brody to klasa światowa, ale nie spodziewałem się tak dobrej gry po Beyonce!
Ujmując to w całość - jeżeli chcecie zobaczyć jak powstał blues, rock&roll, rnb oraz jazz - zobaczcie koniecznie! Zresztą, polecam każdemu, nawet jeżeli go to nie interesuje ;)

P.S. W tej wytwórni (Chess Records) pracowały potem takie gwiazdy jak np. The Rolling Stones czy The Animals.

Gdyby ktoś chciał poczytać nieco o samej wytwórni - http://pl.wikipedia....i/Chess_Records

Na koniec "Blind" z filmu:

:)


Podobne tem