mietek
10 maj 2009 - 21:41
Jak podają serwisy analizujące strukturę rynku IT wolnościowy system operacyjny Linux cieszy się rosnącą popularnością wśród użytkowników internetu. Dlaczego użytkownicy coraz częściej wybierają Linuksa zamiast komercyjnych i zamkniętych odpowiedników monopolistów?

Jedną z przyczyn z pewnością jest większy poziom bezpieczeństwa. Zabezpieczenia wbudowane w system praktycznie uniemożliwiają jego destrukcję przez osoby trzecie. Dzięki ogromnemu wsparciu społeczności ruchu Open Source i Free Software jakiekolwiek ewentualne luki bezpieczeństwa są łatane w znacznie szybszym tempie niż ma to miejsce w zamkniętym, komercyjnym oprogramowaniu. Tak doskonałe zabezpieczenia powodują trudności w pisaniu złośliwego oprogramowania, co widać w statystykach wirusów atakujących tą platformę.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest dostępność oprogramowania. Coraz więcej korporacji planuje lub już wydaje swoje programy dla Linuksa. Istnieją też specjalne programy – emulatory lub implementacje API innych systemów operacyjnych lub wręcz całych architektur. Wbrew obiegowej opinii na Linuksa dostępne są profesjonalne aplikacje oraz gry znane z innych platform. Co ciekawe niektóre z nich działają nawet szybciej niż na systemach, dla których były przeznaczone.

Kolejnym powodem, który zwiększa popularność Linuksa jest jego elastyczność. Obsługuje większość zbiorów instrukcji procesorów. Kolejnym atutem, który ma wpływ na jego elastyczność jest ogromna ilość sterowników


Podobne tem